Pages Navigation Menu

GRUPY PRZEDSZKOLNE

GRUPY PRZEDSZKOLNE

Nie święci garnki lepią. Opowieść o garncarstwie połączona z warsztatami plastycznymi- pracą z gliną. Wspólnie zastanowimy się z czego powstają i jakie formy mogą mieć naczynia, po co się wypala garnki i jak się je ozdabia. Podczas warsztatów plastycznych rozrobimy glinę, uformujemy oraz ozdobimy naczynia.

Grody, damy i rycerze, palisady, fosy, wieże. O życiu w warownym grodzie, rycerskich herbach i modzie. Lekcja zawiera omówienie roli i znaczenia grodów obronnych zakładanych w początkach państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem grodu w Chlebni. Poza poznaniem podstawowych terminów z zakresu struktury dawnych warowni (gród, warownia, fosa, palisada, wieża, most zwodzony itp.) i zasad funkcjonowania osady dzieci poznają elementy stroju rycerza, zapoznają się z kodeksem rycerskim i sposobami posługiwania się herbem (z uwzględnieniem herbu Bogoria). Lekcję uzupełniają warsztaty plastyczne (wykonywanie stroju rycerskiego, tarczy herbowej i dworskiej biżuterii).

Początki kaligrafii. XVI wiek to także wielkie zmiany dla Grodziska Mazowieckiego, 22 lipca 1522 roku z rąk króla Zygmunta I Starego Grodzisko otrzymało prawa miejskie i pozwolenie na targi i jarmarki. Na warsztacie dowiecie się jak wyglądały początki druku.

Baśnie i legendy grodziskie. Mało znane opowiastki i anegdoty dla najmłodszych.

Ciche życie przedmiotów, czyli skarby z kuferka babuni. Czego babcia używała, kiedy była mała. Lekcja o dawnych przedmiotach, ginących zawodach i rzemieślnikach.