Pages Navigation Menu

KLASY 4-6

KLASY 4-6

Początki kaligrafii. XVI wiek to także wielkie zmiany dla Grodziska Mazowieckiego, 22 lipca 1522 roku z rąk króla Zygmunta I Starego Grodzisko otrzymało prawa miejskie i pozwolenie na targi i jarmarki. Na warsztacie dowiecie się jak wyglądał akt lokacyjny i jakim pismem został sporządzony. Wcielicie się w szesnastowiecznych skrybów.


Nie święci garnki lepią.
 Opowieść o garncarstwie połączona z warsztatami plastycznymi- pracą z gliną. Wspólnie zastanowimy się z czego powstają i jakie formy mogą mieć naczynia, po co się wypala garnki i jak się je ozdabia. Podczas warsztatów plastycznych rozrobimy glinę, uformujemy oraz ozdobimy naczynia.

Tańcowała igła z nitką. Opowieść o historii ubioru połączona z warsztatami manualnymi. Podczas lekcji dowiecie się: w co ubierali się pierwsi ludzie, kiedy wynaleziono igłę, jak wynaleziono tkaninę, jakie były pierwsze formy strojów i jak wyglądał rozwój mody. Lekcja kończy się  zajęciami manualnymi, podczas których samodzielnie wykroimy z materiału formę ubioru, zdobędziemy podstawowe umiejętności krawieckie , ozdobimy stroje.

Grody, damy i rycerze, palisady, fosy, wieże. O życiu w warownym grodzie, rycerskich herbach i modzie. Lekcja zawiera omówienie roli i znaczenia grodów obronnych zakładanych w początkach państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem grodu w Chlebni. Poza poznaniem podstawowych terminów z zakresu struktury dawnych warowni (gród, warownia, fosa, palisada, wieża, most zwodzony itp.) i zasad funkcjonowania osady dzieci poznają elementy stroju rycerza, zapoznają się z kodeksem rycerskim i sposobami posługiwania się herbem (z uwzględnieniem herbu Bogoria). Lekcję uzupełniają warsztaty plastyczne (wykonywanie stroju rycerskiego, tarczy herbowej i dworskiej biżuterii).

Na bursztynowym szlaku. Barbarzyńska historia Grodziska Mazowieckiego  i okolic sprzed 2 tysięcy lat. Kim byli, jak żyli i co po sobie zostawili Wandalowie, strażnicy bursztynowego szlaku.

Od grodziska do Grodziska – czyli jak osada miastem się stała. Dzieje osadnictwa grodziskiego od średniowiecza do dziś.

Historia Grodziska oglądana z bliska. Wirtualny spacer po mieście uwiecznionym na starych fotografiach.

Grodzisk miastem dwóch narodów. Historia współistnienia Grodziszczan żydowskiego i polskiego pochodzenia.

Grodzisk miastem dwóch narodówspacer.

Szlakiem grodzisk zabytków – spacer.

Zabytki grodziskiego cmentarza parafialnego – spacer.