Pages Navigation Menu

Europejska Noc Muzeów w Willi Radogoszcz

Europejska Noc Muzeów w Willi Radogoszcz

18 maja po raz pierwszy w Grodzisku Mazowieckim odbyła się Europejska Noc Muzeów! Inicjatorem i organizatorem wydarzenia była Willa Radogoszcz.  Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy  Małych i Dużych.

Najmłodsi odkrywali zakamarki kultury ludowej podczas warsztatów ETNO STWORY. W piwnicy willi  stanęli „oko w oko”  ze stworami z ludowych wierzeń : silnym Wodnikiem, władczym Płanetnikiem, złowrogimi Południcami, Leszym. Spacer zakończył się wspólną aktywnością plastyczną.

Dorośli znakomicie bawili się podczas programu   Nic nowego pod słońcem  w wykonaniu Sławomira Hollanda, który ma w dorobku ponad siedemdziesiąt ról w serialach i filmach oraz wiele ról teatralnych na scenach Kielc, Bydgoszczy i Warszawy (Teatr Popularny, teatr na Woli, teatr Ateneum). Wieczór składał się ze świetnie zinterpretowanych, znakomitych utworów literatury dwudziestolecia międzywojennego. Całość została spięta zabawnym komentarzem, konferansjerką, refleksją. Aktor – spontanicznie i brawurowo, lirycznie i refleksyjnie – dzielił się z widzami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu: NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM…Usłyszeliśmy utwory  Oskara Kanitza, Benedykta Hertza, Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota, Mariana Hemara, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Późnym wieczorem wyruszyliśmy z Radogoszczy na spacer „z gęsią skórką”. Przy blasku lampionów i świec odwiedziliśmy Stawy Goliana, Park Skarbków, willę Foksal. Przewodnikiem po najbardziej tajemniczych zakątkach miasta był Łukasz Nowacki. Na spacerujących czekały wyjątkowe atrakcje. Do wspólnego obchodzenia muzealnej nocy włączyła się Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Bairda, której siedziba mieści się w Dworku Skarbków. Podczas nocnego, kameralnego koncertu przy świecach wystąpiły flecistki z zespołu Sonitus. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystki gromkimi brawami. W willi Foksal czekał na spacerujących Jarek Kaczmarek z Grupy Studnia O.  Pieśnią i opowieścią próbował rozwiązać zagadkę tajemniczego, grodziskiego uwodziciela sprzed stu lat.  Kto nie był, niech żałuje!

Dziękujemy wszystkim, którzy tego wieczoru byli z nami! Zapraszamy za rok!