Pages Navigation Menu

Kolejowa Noc Muzeów

Kolejowa Noc Muzeów

Kolejna, a właściwie kolejowa Noc Muzeów już za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy tego popołudnia i wieczoru odwiedzili willę, aby wziąć udział w warsztatach, podziwiać wyroby rękodzielnicze, zwiedzać nasze ekspozycje, a także odbyć spacer szlakiem zabytków i potańczyć na tarasie przy dźwiękach polki i fokstrota. Fotorelacja z Europejskiej Nocy Muzeów, która już po raz trzeci miała miejsce w Grodzisku, na naszym profilu FB.

Tym razem hasłem przewodnim wieczornych rozrywek była kolej, która dosłownie i w przenośni 170 lat temu pchnęła dzieje Grodziska na nowe tory. Obchody tegorocznej Nocy Muzeów rozpoczęły się o godz. 16.00 koncertem uczniów PSM I st. w Grodzisku Maz. w Dworku Skarbka, którzy tym razem przygotowali kompozycje odwołujące się do tematu pociągowego, utrzymane w rozmaitych tempach (od poczciwej, sapiącej ciuchci, po mknące z zawrotną prędkością pendolino). Poza tym na uczestników naszej imprezy czekały warsztaty rękodzielnicze i kiermasz wyrobów regionalnych, eksperymenty chemiczne dla dzieci, „kolejowy” spacer po nocnym Grodzisku i degustacja smakołyków z dworcowego bufetu, w którym oprócz zupy zacierkowej i ciasta drożdżowego królował kalteszal przygotowany wedle starej receptury. Zwieńczeniem pełnej emocji podróży, której rozpoczęcie i zakończenie odgwizdał Jan Miszczak z Klubu Miłośników Kolejki EKD ubrany w mundur dyżurnego ruchu, okazał się najprawdziwszy dancing, który poprowadzili tancerze z grupy Dans Ludica, wykorzystując do zabawy polskie tanga (słynne milongi), skoczne poleczki i charlestony. Ostatni goście opuszczali willę tuż przed północą, ściskając w ręku pocztówki z pamiątkowym, okolicznościowym stemplem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że Noc Muzeów była niezapomniana:

Justynie Potyńskiej (warsztaty ceramiczne, ciuchcie z gliny), Ewie Korzeń (linoryt), Kasi Chabie (torby z nadrukiem, pocztówki), Małgosi Krasnej- Korycińskiej (kulinaria), animatorom z Małego Edisona (pokazy chemiczne i fizyczne, eksperymenty dla dzieci), Robertowi Pawłowskiemu (zdjęcia wywoływane metodą kolodionu, pracownia fotograficzna z XIX w.), Gosi Goździkowskiej (dokumentacja fotograficzna), Marioli Goździkowskiej (całokształt), wystawcom, właścicielom ruchomej budki z tradycyjnymi lodami, dyrekcji, uczniom i nauczycielom Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. T. Bairda w Grodzisku Maz., a także:

p. Elżbiecie Potyńskiej za udostępnienie swojego domu zwiedzającym

p. Janowi Miszczakowi (Klub Miłośników EKD)

p. Tomaszowi Krupskiemu wiceburmistrzowi Grodziska Maz. za życzliwość i obecność

Jarkowi Kaczmarkowi ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu spaceru szlakiem zabytków

pracownikom Willi Foksal za umożliwienie zorganizowania przystanku na terenie willi

oraz wszystkim uczestnikom Nocy Muzeów. Do zobaczenia za rok!

Noc Muzeów 2015
KOLEJ NA GRODZISK
16 maja 2015

godz. 16.00 Muzyczne (loko)motywy – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muz. I st. im. T. Bairda w Grodzisku Maz. (Dworek Skarbka, ul. Parkowa 1)

Willa Radogoszcz, ul. Sienkiewicza 31

17.00 – otwarcie wystawy plenerowej „Kolej na Grodzisk”

godz. 17.00 -21.00 Pociąg do sztuki – warsztaty rękodzielnicze:

godz. 17.00 -21.00 Stacja inspiracja – kiermasz wyrobów regionalnych
przedmioty wszelakie, modne a gustowne, przydatne i zbytkowne na każdą kieszeń

godz. 20.00-22.00 Historie kołem się toczą – kolejowy spacer szlakiem zabytków okraszony gawędą, start: Willa Radogoszcz, prowadzenie: Ania Woźniak, Łukasz Nowacki i Jarek Kaczmarek z grupy Studnia O.

godz. 22.00 Smakołyki z dworcowego bufetu – degustacja potraw wg historycznych receptur

godz. 22.30 Para za parą – pokaz tańców z lat 30. XX wieku w wykonaniu grupy Dans Ludica i wieczorny dancing na tarasie. W programie: tanga, fokstroty, polki, walczyki do swawolenia w rytm muzyki.