Pages Navigation Menu

Muzykanci Tralalanci – spektakl dla dzieci

Muzykanci Tralalanci – spektakl dla dzieci

Był i słowik, który spóźniał się na kolację, i pan Tralisław Tralaliński, znany amator śpiewu, i plama, która nie chciała zejść z dywanu, a także bohaterowie innych znanych wierszy dla dzieci, oryginalne instrumenty, żywiołowa akcja i brawurowo odegrane i odśpiewane role aktorskie. A wszystko okraszone wspaniałą, żywą muzyką Lutosławskiego i efektami specjalnymi w postaci piór, baniek mydlanych i papierowych ptaków. Spektakl „Muzykanci Tralalanci” podbił serca małych i dużych 22 sierpnia.

Widowisko z muzyką na żywo powstało w oparciu o twórczość dla dzieci Witolda Lutosławskiego jest wyjściem poza kanon muzyki klasycznej i powrotem do pierwotnych inspiracji kompozytora czyli polskiej muzyki tradycyjnej.

Spektakl stworzyli artyści wykonujący polską muzykę tradycyjną i muzykę eksperymentalną. Poprzez utwory Lutosławskiego dla dzieci bazujące na wierszach Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej zapraszają małych słuchaczy do Krainy Dźwięków Przeróżnych. Melodie i dźwięki grane będą zarówno na mało znanych, starodawnych instrumentach tradycyjnych – harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym, okarynach, jak i zupełnie nieznanych i unikatowych: trąbkoskrzypcach. Pojawią się także instrumenty niekonwencjonalne- grzebień, kieliszki z wodą, blaszane ryby-grzechotki. Utwory przeznaczone na głos sopranowy wykonane zostaną archaiczną techniką śpiewu- tzw. głosem białym, charakterystycznym dla śpiewu wiejskiego. W spektaklu pojawią się też niecodzienne tańce- oberek i fokstrot. Monidło będące scenografią spektaklu jest dziełem malarki Marii Żytomirskiej. Pozostałe elementy scenograficzne- dawne zabawki wiejskich rzemieślników- pochodzą z kolekcji Katarzyny Szurman.

Zespół Tralalantów tworzą muzycy, śpiewacy i aktorzy od wielu lat zaangażowani w działania artystyczne i animacyjne wokół muzyki tradycyjnej: Agata Harz (formacje: Księżyc, Wędrowiec, Pies Szczeka), Katarzyna Szurman (Kapela ze Wsi Warszawa, Czarne Motyle, Śliczne Goździki) Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Teatr Scena Lubelska 30/32).