Pages Navigation Menu

Tradycje

Tradycje

Gdzie szukać największych dzieł malarstwa europejskiego? Muzeum Prado, watykańska Pinakoteka, Luwr? Od 17 maja do tej listy można dopisać willę Radogoszcz, której wnętrza rozświetlone zostały fotografiami Andrzeja Łojki, nawiązującymi do obrazów renesansowych i barokowych mistrzów pędzla.

Lista podobieństw do dzieł Caravaggia, Breughla czy Rembrandta jest bardzo długa – począwszy od nienagannej kompozycji, użytej palety barw, wirtuozerskiej gry światła i cienia, poprzez niepowtarzalny klimat i zawartą w kadrze anegdotę, a skończywszy na trudnym do nazwania metafizycznym naddatku, owym blasku, który każe widzieć w ramach obrazu coś wykraczającego poza zwykłe odbicie rzeczywistości. Kto zatem szuka wrażeń zarezerwowanych dla prestiżowych sal wystawowych lub po prostu chce zaoszczędzić na biletach wstępu, powinien czym prędzej udać się do Radogoszczy. Wystawa potrwa do 13 czerwca. Satysfakcja gwarantowana.

Niezwykle plastyczne, uwodzące subtelną grą światła i cienia prace pozwalają zanurzyć się w świat tradycji – zarówno tej kojarzonej ze światem dawnej wsi polskiej, jak i tej związanej z największymi osiągnięciami europejskiego malarstwa.

Andrzej Łojko – ur. w 1949 r., przygodę z fotografią rozpoczął w 1971 roku w grupie  „Stodoła”. Był m.in.: fotoreporterem miesiącznika pracy twórczej „Radar”, współpracował z Tadeuszem Kantorem.