Pages Navigation Menu

Na ścieżkach pana Józefa

Na ścieżkach pana Józefa

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą śmierci i 165. rocznicą urodzin Józefa Chełmońskiego wyruszyliśmy 5 kwietnia – inaugurując tym samym jubileuszowe obchody – na wyprawę śladami autora „Bocianów”.

Po złożeniu kwiatów u stóp pomnika malarza na grodziskim deptaku pół setki amatorów poznawania lokalnej historii przesiadło się do autokaru, aby pod przewodnictwem Łukasza Nowackiego rozpocząć peregrynację po miejscach związanych z Chełmońskim. Odwiedziliśmy dwór malarza w Kuklówce, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez prawnuka artysty Stanisława Austa, pałac w Radziejowicach szczycący się posiadaniem imponującej galerii dzieł Chełmońskiego, radziejowicki kościół, którego prezentacji podjął się proboszcz miejscowej parafii ks. Waldemar Okurowski oraz cmentarz w Żelechowie – miejsce wiecznego spoczynku autora „Babiego lata” i tamtejszy kościół. Uzupełnieniem bogatej we wrażenie wyprawy okazała się wizyta na „Chełmoniach”, czyli we dworach należących do rodziny malarza, jego brata Adama i bratanka Mateusza. Dzięki uprzejmości Anny i Piotra Stefańskich – potomków lekarskiej linii rodu – mogliśmy gościć w dworku mieszczącym „muzeum praktyki lekarskiej” Adama i Mateusza Chełmońskich, udostępnione tego dnia po raz pierwszy. Wszystkim, którzy wzięli udział w wycieczce, bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się znowu „na ścieżkach pana Józefa”.

Słowa podziękowania kierujemy do Stanisława Austa, ks. Waldemara Okurowskiego, Anny i Piotra Stefańskich oraz Tomasza Kwapińskiego, który wykonał dokumentację fotograficzną wycieczki (zdjęcia opublikowane na profilu FB).