Pages Navigation Menu

Transkapela w Grodzisku Mazowieckim

Transkapela w Grodzisku Mazowieckim

Trudno wyobrazić sobie wspanialsze ukoronowanie trwających blisko dwa miesiące spotkań międzykulturowych „Sploty 2014”. W sobotę 22 marca w sali widowiskowej Centrum Kultury wystąpiła Transkapela. To był fantastyczny, piękny, spełniony muzycznie i emocjonalnie, niezapomniany koncert. Wszystkim, którzy zechcieli być z nami tego magicznego wieczoru, serdecznie dziękujemy.

Muzycy w składzie: Iga Wasilewska (skrzypce), Ewa Wasilewska (skrzypce, vioara cu goarna), Franciszek Pospieszalski (kontrabas), Robert Wasilewski (cymbały, altówka, kaval), Mateusz Sieradzan (instrumenty perkusyjne), wspomagani przez gościa specjalnego, puzonistę Michała Tomaszczyka, zabrali nas w niezapomnianą podróż po karpackich bezdrożach – do źródeł tradycji.

Źródłem inspiracji Transkapeli jest kształtowana przez rozmaite grupy etniczne kultura muzyczna obszaru Karpat. Twórczość członków zespołu bazuje wprost na bogactwie kulturowym Transkarpatii – rumuńskim, rusińskim, węgierskim, romskim, żydowskim, polskim i innym – owocując autorskimi kompozycjami, współczesnymi interpretacjami i charakterystycznym stylem wykonawczym.

Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie. Wystąpili na wielu największych i prestiżowych festiwalach muzycznych nurtu folk, etno , world, jazz i off w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych. Grali między innymi w Belgii, Holandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, na Litwie i Ukrainie.

W trakcie dekady swojego istnienia Transkapela zgromadziła na swym koncie pokaźny dorobek artystyczny. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najważniejsza, to „Folkowy Fonogram Roku”- nagroda dziennikarzy Polskiego Radia oraz krytyków muzycznych, uzyskana w roku 2005, za najlepsze w Polsce wydawnictwo płytowe w nurcie inspiracji muzyką źródłową – album „Sounds & Shadows”. W niedługi czas później album ten, wydany powtórnie przez amerykańsko-brytyjską wytwórnię ARC, zyskał swoją światową edycję i rozgłos. Kolejne płyty zespołu Transkapela zjednały mu dużą sympatię odbiorców – zarówno widzów i fanów, jak też mediów i krytyków muzycznych.

Wśród mnogich recenzji prasowych Transkapeli znalazły się artykuły drukowane w największych europejskich i amerykańskich magazynach kulturalnych i muzycznych takich jak: „Froots”, „Songlines”, „Folk World”, „World Music Magazine”, „France Ethnotempos”, „The Whole Music Experience”, „Lampa”, „De Volkskrant” oraz w wielu poczytnych tygodnikach i dziennikach – między innymi w: „Il Manifesto”, „Irish Evening Herald”, „Netherlands Moors Magazine”, „Keskisuomalainen”, „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”.

Audycje poświęcone Transkapeli emitowały stacje radiowe i telewizyjne: BBC, Polskie Radio Pr. I – IV i oddziały regionalne, Radio New Zealand, Civil Radio Budapest, Radio Sofia, TV Kultura, Deutsche Welle. Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę w ramach zagranicznych projektów kulturalnych z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz narodowych instytucji kultury. Instytutu A. Mickiewicza oraz Instytutów Polskich w Europie.

Obszar działań Transkapeli to nie tylko koncerty i nagrania. To również współpraca ze środowiskami twórczymi i udział w różnego rodzaju projektach artystycznych, teatralnych i warsztatowych, jak też realizacja samodzielnych projektów o charakterze muzyczno-kulturalnym (m.in. w ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, we współpracy z poznańskim Domem Tańca, ze Scholą i Teatrem Węgajty, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Białymstoku).

DYSKOGRAFIA:

 

  • „Radosti i smutky / Delights and sorrows” – Live from Folk Holidays 2009/Czechy
  • „Karpatsky Album „-  Live from festival „Sheshory 2007”- CD2008/Ukraina
  • „Transkapela” CD 2007/ARC Music/USA/Wlk.Brytania
  • „The best of polish smooth etno, jazz, folk” CD składanka, 2006/Polonia Records/Polska
  • „Over the Village” CD 2006 /Ferment/Polska

„Sounds & Shadows” CD