Pages Navigation Menu

Pokaz filmu „Mocny człowiek” (reż. H. Szaro, 1929 r.)

Pokaz filmu „Mocny człowiek” (reż. H. Szaro, 1929 r.)

Mocny film. Tyle można powiedzieć o obrazie w reżyserii Henryka Szaro „Mocny człowiek” – niemym arcydziele polskiej kinematografii nakręconym w 1929 r., którego projekcja odbyła się 2 marca w Radogoszczy. Dzięki muzyce w wykonaniu Marcina Pukaluka, wykorzystującej transowy rytm i pulsującej podskórnym napięciem, opowieść o złu trawiącym duszę człowieka wybrzmiała nad wyraz aktualnie i autentycznie.

Tematem tego dramatu psychologicznego są losy uwikłanego w namiętności i słabości artysty, który nie cofnie się przed niczym w dążeniu do sławy i pieniędzy. Film jest adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego, wydanej pod tym samym tytułem w 1912 r. Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc został uznany za zaginiony. W 1997 r. jedną z kopii  odnaleziono w archiwum filmowym w Belgii. Film został przekazany polskiej Filmotece Narodowej i poddany rekonstrukcji filmowej.  Jest jednym z najcenniejszych skarbów w kolekcji Filmoteki Narodowej. Obraz wyreżyserowany przez Henryka Szaro miał być pierwszym prawdziwie zachodnim, a więc dostępnym dla międzynarodowej widowni przebojem rodzimej kinematografii. Aby osiągnąć ten efekt zgromadzono na planie iście gwiazdorską ekipę złożoną z zagranicznych twórców o ustalonej renomie. W wyniku wspólnych wysiłków powstało dzieło niezwykle nowatorskie pod względem formy, niepokojące moralną dwuznacznością, świetnie skonstruowane i zagrane, o trudno osiągalnym w kinie niemym nastroju grozy, pogłębione psychologicznie i wolne od taniego sentymentalizmu.Te właśnie walory filmu wydobywa muzyka skomp0nowana do filmu przez Marcina Pukaluka, który poza wydobyciem wielu niuansów obecnych w tkance dzieła pokusił się o współczesną interpretację filmu, dostosowaną do percepcji dzisiejszego odbiorcy.

Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo. Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne.