Pages Navigation Menu

Przedświąteczny rarytas w Radogoszczy

Przedświąteczny rarytas w Radogoszczy

W Biblii deszcz oznacza błogosławieństwo, którego Stwórca udziela swym wiernym. Błogosławieni zatem, którzy zmokli a obejrzeli – można powiedzieć o tych, którzy zdecydowali się wieczorem 20 grudnia uczestniczyć w spektaklu plenerowym „Misterium Narodzenia” w wykonaniu Adama Walnego. Siąpiący deszcz nie był w stanie stłumić ani niesłychanej inwencji twórczej artysty, ani też przygasić entuzjazmu widowni, reagującej śmiechem i oklaskami na ukazane dziwowisko.

Czegóż tam nie było? Na pudełkowej jarmarcznej scenie hasały baranki, Szymon z Andrzejem wyruszali na połów, milczał jak karp w wigilię Zachariasz z rybą zamiast głowy, głuchy jak pień Józef próbował rozmawiać z aniołami, mędrcy ze Wschodu dywagowali po rosyjsku, sierdził się Herod, a jego siepacze szukali niewiniątek wśród publiczności. Pośród tego barwnego panoptikum toczyła się historia narodzenia Pańskiego, opowiedziana wiernie i przejmująco – jak Pan Bóg przykazał, a Ewangeliści zapisali – uzupełniona wszelako o wersje znane z apokryfów i podlana obficie przaśnym humorem. Niczym w średniowiecznym ludowym misterium sfera sacrum przenika się tu z koślawą doczesnością, święte figury mają wady i wątpliwości, nie mówiąc o całkiem ludzkiej fizjologii, zaś cudowne wydarzenia rozgrywają się w zwyczajnej, pozbawionej patosu i cudowności scenerii. Zupełnie fantastyczny pozostaje natomiast sposób, w jak Adam Walny – autor i wykonawca spektaklu – ożywia swoich bohaterów i snuje znaną z dawna, a jakże zaskakującą i żywiołową opowieść. Każda z trzydziestu pojawiających się na scenie marionetek, kukieł, pacynek i pałub, poza niekonwencjonalnym wyglądem ma swój własny język, sposób poruszania i temperament. Jeśli do tego dodać ujmujące efekty specjalne, takie jak przebieg porodu św. Elżbiety, ukazujące nieokiełznaną wyobraźnię twórcy, walory plastyczne i muzykę wykonywaną na żywo, otrzymamy spektakl kompletny, prowadzący widza poprzez wybuchy śmiechu i okrzyki zachwytu ku refleksji. Dzieje przyjścia na świat Chrystusa w wersji Adama Walnego, dalece wykraczającej poza ograny i jałowy schemat, wyzwalają w widzu najprostszą, dziecięcą radość, prowokując przy tym wcale mądrą myśl, że Boże Narodzenie może zostać odkrywane i opowiadane wciąż na nowo.

Spektakl miał premierę w 2007 r., był wielokrotnie nagradzany m.in. na: Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych (Ostrów Wlkp. 2007 r.), Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów (Łódź 2009 r.), Międzynarodowym Festiwalu „Lalka też człowiek” (Warszawa, 2007 r.).