Pages Navigation Menu

Pan Tadeusz wersja limitowana

Pan Tadeusz wersja limitowana

Niemy podziw. Tak najkrócej można opisać reakcje towarzyszące projekcji filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r. ilustrowanego muzyką skomponowaną i wykonywaną na żywo przez Marcina Pukaluka. Wspaniały, jedyny w swoim rodzaju, wzruszający wieczór filmowy zorganizowany został z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości – w przeddzień święta 11 Listopada.

„Pan Tadeusz” to największa polska produkcja filmowa okresu międzywojennego, zrealizowana na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Uroczysta premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 r. Pokaz filmu zapoczątkował obchody dziesięciolecia niepodległości Polski. Seans w Radogoszczy, za sprawą kameralnej oprawy i wirtuozerskiej ścieżki dźwiękowej, w której dały się słyszeć rytmy poloneza, fragmenty Mazurka Dąbrowskiego czy motywy ludowe, wydobył charakter i przesłanie dzieła, które miało krzepić ducha polskiego i umacniać poczucie narodowej tożsamości. Jak się okazało, film Ordyńskiego z plejadą znakomitych aktorów, kręcony m.in. w Radziejowicach, nie zestarzał się ani trochę w zakresie wydobywanych wzruszeń i siły wyrazu. Nie rezygnujący z ukazywania dzieł przyrody, prawdziwie poetycki i – wbrew pozorom – bardzo sprawnie zrealizowany obraz, precyzyjnie diagnozujący stan polskiej mentalności (nie tylko lat międzywojennych), uwodzi widza całą gamą plastycznie zaaranżowanych obrazów i nowoczesnych, pionierskich w polskim kinie efektów, takich jak przenikanie, podwójna ekspozycja czy animacja poklatkowa.

Cudownie ocalony z wojennej pożogi, uzupełniony w ubiegłym roku o odnalezione we wrocławskiej kamienicy rolki filmu rozciągające czas trwania dzieła do 120 min. (z oryginalnych 3 godzin), zrekonstruowany dzięki Filmotece Narodowej w 2012 r., w Radogoszczy zajaśniał pełnym blaskiem. Inkrustowany muzyką stanowiącą nie tyle ilustrację, co interpretację dzieła filmowego, wydobywającą ze światłoczułej taśmy całą skalę emocji i uczuć, z porywającym polonezem granym na cymbałach, wpisał się znakomicie w klimat Święta Niepodległości.

Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor, performer i producent muzyczny. Fascynacja filmem niemym sprawiła, ż w ramach stworzonych przez siebie projektów „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja” wykonuje muzykę na żwo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydziełrosyjskiego kina niemego. Tworzy muzykę różorodną zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. To obraz, jego odcień, sposób kadrowania postaci oraz cała konwencja estetyczna filmu determinują charakter jego muzyki.