Pages Navigation Menu

Czary z fartuszka Alicji

Czary z fartuszka Alicji

Był ponury listopadowy wieczór. Zimny, ciemny, deszczowy. Przez ścianę siąpiącego deszczu przebijał się z oddali monotonny gwizd kolejki WKD. A w Radogoszczy jasno, ciepło i przytulnie. Czarodziejsko. Taką moc mają obrazy Katarzyny Skoczyńskiej, które rozjaśniły i rozgrzały wnętrza willi tak mocno, że zbędne stały się lampy i grzejniki. Wernisaż wystawy prac tej znakomitej artystki odbył się przy udziale licznie zebranej publiczności 8 listopada.

Ekspresyjne, zmysłowe, żywiołowe obrazy rozbudzają wyobraźnię widza radosną paletą barw, dynamiczną kreską i zróżnicowaną fakturą, prowokując pozytywne odczucia, napawając energią i optymizmem. Zasiedlające płótna ryby, ptaki i kwiaty tworzące baśniowy, surrealistyczny świat zdają się wychodzić z ram, dopominając się o spojrzenie. Niepospolite w swym wyrazie malarstwo, budzące skojarzenia to z dziełami ekspresjonistów, to z dokonaniami kolorystów czy pracami takich twórców jak Artur Nacht-Samborski, a w istocie składające się na prywatny mikrokosmos autorki, zdradza poza mistrzowskim warsztatem jej nietuzinkowy temperament. „Mimo napięć i drapieżności są to obrazy, które chce się mieć, z którymi chce się obcować na co dzień” – napisał w katalogu wystawy Andrzej Szczepaniak, a potwierdzeniem relacji między artystą a publicznością okazała się frekwencja na wernisażu oraz niesłabnące wyrazy uznania i zachwytu.

Z wystawą w Radogoszczy wiąże się pewna tajemnica zawarta w tytule ekspozycji – „Fartuszek Alicji”. Sama Katarzyna Skoczyńska wyjaśnia ów sekret w ten sposób: „Alicję poznałam na plenerze. Alicja jest niezwykłą osobą i piękną kobietą. Alicja po licznych problemach zdrowotnych, po 20 latach wytężonej i intensywnej rehabilitacji wyszła z mroku amnezji, paraliżu i niemożności. Malować ręką, w której do dziś nie ma czucia… Alicja weszła do pracowni i nałożyła fartuch – fartuch, który składał się ze wszystkich braw świata, pokryty różnorakimi wzorami, arabeskami i znaczkami. Jej fartuch zawładnął mą przestrzenią i stał się inspiracją moich obrazów.” Obecność Alicji w krainie czarów wykreowanej przez Katarzynę Skoczyńską czuć w pejzażach i martwych naturach, pośród ryb, kwiatów i ptaków. Dzięki temu robi się cieplej i jaśniej nie tylko we wnętrzach zagarniętych przez sztukę artystki. Cieplej i jaśniej robi się także w nas.

Katarzyna Skoczyńska – ukończyła studia na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni Jacka Sienickiego i obroniła aneks z tkaniny w pracowni Zbigniewa Gostomskiego. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem wnętrz i grafiką. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie i USA.

Ekspozycja w willi Radogoszcz czynna będzie do 28 listopada. Zapraszamy!