Pages Navigation Menu

Krawiec w niebie

Krawiec w niebie

Któż z nas nie stawiał sobie pytania o sens życia? Co należy czynić, aby żyć dobrze? Jak osiągnąć szczęście? Takie właśnie kwestiie nurtowały bohatera „Opowieści pustelnika”, które 12 października licznie zgromadzonym widzom przedstawili Joanna Sarnecka i Aleksandra Rózga, którym na lirze korbowej towarzyszył Maciej Harna. Rozpisanej na głosy narracji, w której fragmenty kazań i nabożnych pieśni sąsiadowały ze spektaklem „Krawiec w niebie” braci Grimm, nastroju powagi i metafizycznego ciężaru przydawały dźwięki liry. Okrzyki zachwytu i oklaski wyrywające się publiczności podczas spektaklu kazały przypuszczać, że wieczór spędzony z „teatrem żywego słowa” był udany.

 

„Opowieści pustelnika” to wybór historii zanotowanych podczas kazań, głównie na Podkarpaciu. Słuchając niezwykłych metafor i przypowieści uświadamiamy sobie, że homilia jest formą słowną bardzo bliską opowieści. Rzadko czytana, raczej improwizowana, często posiadająca bohaterów, akcję i zgrabną puentę, stawia pytania, otwiera tematy do rozważania, pobudza wyobraźnię. Kaznodzieje bywają znakomitymi opowiadaczami, za którymi podąża się w podróż do świata cudownych zdarzeń, przemian, ku wiecznej szczęśliwości lub wprost w piekielne czeluści. Takie właśnie kazania poruszają najbardziej.

 

Niektóre z zasłyszanych historii skomponowaliśmy tak, by tworzyły całość, opowieść o człowieku, który pragnął dowiedzieć się, jak żyć i jak zbawić swoją duszę. Kawałek historii zaczerpnęliśmy od braci Grimm. Całość stanowi więc próbę połączenia sztuki opowieści z teatrem nawiązującym do tradycji ulicznej, kuglarskiej. Improwizacja przeplata się z ustaloną formą podobnie przecież jak dzieje się to podczas kazania.

 

Mając świadomość, że temat jest zaledwie dotknięty, zaś interesujących wątków znalazłoby się mnóstwo, zapraszamy do wysłuchania niektórych z nich w innym kontekście. Ich duchowy wymiar nie wymaga religijnej deklaracji czy zaangażowania. Słowom towarzyszyć będzie lira korbowa, instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania.