Pages Navigation Menu

Warsztaty muzyczne

Warsztaty muzyczne

W sobotę, 1 czerwca o godzinie 15.00 odbyły się pierwsze warsztaty muzyczne MUZYKA ŚWIATA. Zajęcia  polegały na prowadzeniu przez zawodowych muzyków: Roberta Lipkę i Macieja Kierzkowskiego interaktywnych zajęć z dziećmi. Prowadzący pokazali uczestnikom świat magicznych dźwięków m.in. akordeonu i bębna huculskiego. Opowiadali o dawnych polskich tradycjach muzycznych. Dzieci w formie zabawy poznawały rytmy, i dźwięki.

Wydarzenie  współorganizowane było przez Fundację Akademię Profil, która realizuje projekty edukacyjne i kulturalne na rzecz dialogu międzykulturowego oraz respektowania praw człowieka, a także służące poszerzeniu wiedzy o mniejszościach zamieszkujących Polskę.  Wstęp wolny!

Robert Lipka – muzyk, akordeonista. Z wykształcenia archeolog. Współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi, solistami, grupami teatralnymi. Występuje także solo. Zainspirowany wielogłosowymi pieśniami Po­lesia, Ukrainy i Białorusi stworzył zespół Goście z Nizin (sukces na Festiwalu Piosenki Białoruskiej). Od 2000 roku współtworzy zespół Swoją Drogą (Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja w Polskim Radiu; Folkowy Fonogram Roku 2001; nominacja do nagrody Fryde­ryka; liczne występy w Niemczech, Norwegii, Rosji, we Włoszech, na Ukrainie, w Czechach, Kosowie, Serbii, Słowacji i Polsce). Można go zobaczyć i usłyszeć występującego z zespołami: Swoją Drogą, Bałkan Sevdah, Macko Korba, Czess Band, Ple Ple Band, Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Studnia „O’, Teatr Ma­kata, Teatr Znak. Od 2001 roku brał udział w nagraniach kilkunastu płyt folkowych.

Maciej Kierzkowski – muzyk. Absolwent muzykologii na UW i Wydziału Jazzu PSM II stopnia w Warszawie. Studiował etnomuzykologię na Uniwersytecie Tampere w Finlandii. Uczestnik kursów kompozytorskich Warszawskiej Jesieni. Wielokrotny laureat Grand Prix festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Występował w zespołach jazzowych (Big Band Radia Jazz), acid-jazzowych (Rejs), hip-hopowych (Stare Miasto), muzyki folkowej (Maćko Korba) i dawnej (Sabionetta). Obecnie członek Swoją Drogą, Ple Ple Band. Gra na gitarze, bębnie huculskim, drumli, flecie alikwotowym, fortepianie, lirze korbowej i innych instrumentach. Brał udział w nagraniach wielu płyt. Aranżer i producent muzyczny. Kompozytor muzyki do przedstawień teatrów Och-Teatr, La M.ort, Makata, także do reklam i piosenek („Hit’ Kayah i Michała Urbaniaka). Współpracownik Muzeum Historii Żydów Polskich (m.in. Wieczór Chanukowy w Teatrze Lalka) oraz Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawiacy Śpiewają (nie)Zakazane Piosenki). Autor opracowań muzyki poważnej i ludowej. Uczestnik terenowych badań etnomuzykologicznych. Realizator nagrań muzyki tradycyjnej in crudo. W Instytucie Sztuki PAN digitalizował i opracowywał archiwalne nagrania z polską muzyką ludową. Współtworzył płytę Early Post-War Polish Folk Music z najstarszymi powojennymi nagraniami polskiej muzyki tradycyjnej.

PLAKAT